y się wydawać. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Podstawową sprawą przy zakupie ekspresu jest zdecydowanie się na jego określony rodzaj, czy ma to być ekspres przelewowy, czy może ciśnieniowy. Należy także wziąć po uwagę rozmiar ekspresu oraz dostępne funkcje. Kolejnym, również istotnym, kryterium jest cena. Jakość kupowanego ekspresu będzie w sporej mierze zależała od tego, jakim budżetem dysponujemy. Także miejsce i sposób użytkowania mają znaczenie, ponieważ funkcje ekspresu przeznaczonego do użytku domowego będą się różnić od tych, w które jest wyposażony bardziej zaawansowany ekspres używany w gastronomii. Jak więc widać, wybór ekspresu do kawy odpowiadający naszym potrzebom może przysporzyć wielu kłopotów, gdy trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.
Jakie są funkcje ekspresów ciśnieniowych
Różne modele ekspresów ciśnieniowych do kawy mogą się różnić od siebie posiadanymi funkcjami. Poza tymi najbardziej podstawowymi elementami budowy, czyli pojemnikiem na wodę, filtrem z pompą oraz sitkiem na kawę, mogą posiadać także dodatkowe funkcje. Elementem obecnym w wielu ekspresach jest specjalna dysza pary przeznaczona do spieniania mleka. Inną funkcją bardziej zaawansowanego ekspresu ciśnieniowego jest automatyczne dozowanie wody oraz kawy. W niektórych modelach można także regulować moc, od czego będzie zależeć czy uzyskamy kawę słabszą lub mocniejszą. Ekspres ciśnieniowy może mieć wbudowany specjalny system samoczyszczący, co znaczenie ułatwia użytkowanie. Kolejną przydatną funkcją jest wbudowany w wybranych modelach młynek, który na bieżąco mieli potrzebną ilość kawy. Ekspres ciśnieniowy może posiadać wiele dodatkowych funkcji, zależnie od jego stopnia zaawansowania. W razie awarii jakiekolwiek z posiadanych funkcji, ekspres ciśnieniowy można oddać do serwisu, który zajmuje się ich naprawą.
Ekspresy przelewowe do kawy
Chyba każdy się zgodzi, że dobra kawa z ekspresu to podstawa, żeby rozpocząć nowy dzień. Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje ekspresów do kawy - przelewowy oraz ciśnieniowy. O tym drugim niewątpliwie obecnie słyszy się częściej, warto więc przyjrzeć się, czym charakteryzuje się ten pierwszy. Ekspres przelewowy, jak można wywnioskować z nazwy, polega na tym, że zmieloną kawę wsypuje się do odpowiedniego filtra, przez który później przelewa się ciepła woda. Takie ekspresy zazwyczaj składają się z dzbanka, pojemnika na kawę, płyty grzewczej, która podgrzewa wodę oraz z filtra, najczęściej wykonanego z papieru jednorazowego użytku. Zasada działania takiego ekspresu jest dość prosta, podgrzana woda sączy się przez filtr zawierający kawę, by powoli wypełnić nasze filiżanki smakowitym, czarnym napojem. Jak więc widać, ekspresy przelewowe są dość proste w obsłudze, chociaż nie są już tak często spotykane jak ich nowocześniejsze odpowiedniki, czyli ekspresy ciśnieniowe. Ekspresy przelewowe posiadają jednak swoje zalety, a największą z nich jest ich prostota działania.
Serwis ekspresu do kawy
Kto z nas nie uwielbia zapachu świeżo zaparzonej kawy z samego rana, a najlepiej prosto z ekspresu, z delikatną pianką i w naszym ulubionym kubku? Jednak tym, co może zepsuć naszą poranną sielankę, jest niespodziewana usterka ekspresu do kawy. Tym, co należy robić w takiej sytuacji, a konkretniej w przypadku kiedy nasz ekspres do kawy nie działa tak, jak powinien, jest zwrócenie się do serwisu. Być może nie tak dużo osób zdaje sobie sprawę z istnienia specjalistycznych serwisów, które zajmują się naprawianiem ekspresów ciśnieniowych. Wszystko, co należy zrobić, to znaleźć taki serwis i oddać ekspres w ręce profesjonalistów, którzy będą w stanie naprawić usterkę. Cena za naprawę oczywiście będzie zależała od rodzaju i modelu ekspresu, ale także od rodzaju naprawianej usterki. Nie trzeba więc od razu nieprawidłowo działającego ekspresu do kawy spisywać na straty, wystarczy skontaktować się z odpowiednim serwisem i dowiedzieć się, czy naprawa danej usterki będzie w ogóle możliwa i opłacalna.
Podział ekspresów ciśnieniowych
Można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje ekspresów ciśnieniowych do kawy. Pierwszym z nich, co może być dość zaskakujące, jest kawiarka. Nie jest to tak nowoczesne urządzenie, jak ekspresy ciśnieniowe z wieloma dodatkowymi funkcjami, ale zasada działania jest ta sama. Kawiarka jest prosta w budowie, składa się z dzbanka, sitka na kawę oraz pojemnika na wodę. Innym rodzajem ekspresów są ciśnieniowe półautomatyczne, które są często wyposażone także w specjalną dyszę spieniającą mleko. Można wyróżnić jeszcze jeden rodzaj ekspresu do kawy, którym jest ekspres ciśnieniowy automatyczny. Jest to bez wątpienia najbardziej zaawansowany typ ekspresu, ponieważ zawiera także inne funkcje, takie jak mielenie kawy na bieżąco. Ekspresy ciśnieniowe półautomatyczne oraz automatyczne, ze względu na ich bardziej skomplikowaną budowę, mogą się zepsuć i przestać działać prawidłowo. W przypadku nastąpienia jakiejś usterki ekspresu ciśnieniowego warto udać się do serwisu zajmującego się naprawą takich ekspresów do kawy.
Działanie ekspresów ciśnieniowych
Ekspresy ciśnieniowe do kawy są używane zarówno przez baristów w branży gastronomicznej, jak i w biurach oraz innych miejscach pracy, a także w domowym zaciszu. Poszczególne rodzaje ekspresów ciśnieniowych różnią się od siebie nieco budową oraz stopniem zaawansowania, jednak zasada ich działania jest ta sama. Do parzenia kawy w takim ekspresie wykorzystywane jest wysokie ciśnienie, w którym woda jest dozowana przy wykorzystaniu specjalnej pompy do pojemnika z kawą, a następnie do filiżanki. Różne modele ekspresów ciśnieniowych mogą posiadać inny zestaw funkcji. Można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje ekspresów ciśnieniowych, a są to kawiarki, ekspresy ciśnieniowe półautomatyczne oraz ekspresy ciśnieniowe automatyczne. W przypadku ekspresów półautomatycznych i automatycznych ryzyko, że coś się zepsuje jest większe, dlatego istnieją specjalne serwisy zajmujące się naprawą ekspresów ciśnieniowych. Podczas zakupu ekspresu ciśnieniowego należy zwrócić uwagę na różne funkcje poszczególnych modeli, tak by ekspres do kawy spełniał nasze oczekiwania.